Historia

4 listopada 1818 r. z woli Najaśniejszego Pana powstał w naszym mieście zakład naukowy, którym cieszymy się po dziś dzień. To niezwykła historia, także z wątkami żydowskimi i łemkowskimi.

więcej »

31 października 1918 r. Nowy Sącz był już wolnym miastem! W 100. rocznicę tych historycznych wydarzeń przybliżamy Wam ostatnią prostą do niepodległości.

więcej »

Józef Piłsudski i jego Legiony - na nich budowano mit drugiej II Rzeczypospolitej i obozu sanacji. Przypominamy wkład sądeczan w budowę zalążków polskiego wojska.

więcej »

21 października 1928 r. Nowy Sącz wizytował Prezydent Ignacy Mościcki. To była pierwsza wizyta Głowy Państwa Polskiego od czasów Jana III Sobieskiego!

więcej »

Nie byłoby wolnego Nowego Sącza bez pracy kolejarzy. To dzielnica kolejowa stała się pierwszą wolną enklawą. Tutaj zaczęła się niepodległość.

więcej »

Kamienica przy ul. Piotra Skargi 12 ponownie świeci blaskiem! To naprawdę niezwykłe, że obiekt, któy wydawał się być zruinowany tak szybko wrócił do życia. Kryje on wiele historii, a najciekawsze dotyczą... okien.

więcej »

Tegorocznego lata zniknęła ulica Zakościelna, a pojawiła się św. Małgorzaty. To okazja do przypomnienia historii tej urokliwej uliczki.

więcej »

23 sierpnia zlikwidowano getto w Nowym Sączu. Jak się okazuje, marsz śmierci cudem przeżyła malutka Jadwiga.... To niezwykła historia ocalenia.

więcej »

17 sierpnia 1942 r. zlikwidowano getto w Starym Sączu. Część jego mieszkańców zgładzono w lesie nad Popradem, resztę w komorach gazowych obozu w Bełżcu.

więcej »

18 sierpnia 1942 r. zlikwidowano getto w Limanowej. Zakończyła się historia tamtejszego sztetlu... Aż ciężko uwierzyć, że przez tyle lat nikt o niej nie mówił, a do dziś w mieście nie ma materialnego śladu po upamiętnieniu Holokaustu.

więcej »

"Słuchajcie uważnie starszych ludzi"! - pisze Łukasz Połomski. Bywa tak, że dzięki zwykłym opowieściom można pokochać historię. Tak było w tym przypadku...

więcej »

Wielka historia małej kamieniczki. Dom przy Dunajewskiego 7 jest przepiękny. Kilka dni temu zyskał ponownie nowy blask. Warto przypomnieć jego niezwykłe dzieje.

więcej »

Dzielnica podzamkowa to świat brudu, ale paradoksalnie też czystości... Tutaj ulokowano łaźnie rytualne, czyli mykwy.

więcej »

Nieistniejąca dzielnica we wspomnieniach Markusa Lustiga. 93 letni dziś sądeczanin doskonale pamięta mieszkańców tego zaginionego świata.

więcej »

Smutny był los mieszkańców kamienic przy ul. Długosza 12. Niepozorne szare budynki, kryją w sobie opowieść o bohaterstwie, strachu, przemocy i bezradoności w czasie wojny.

więcej »

Od osadnictwa żydowskiego, przez wjazd Piłsudskiego na kasztance, aż do wysadzenia zamku. Przeczytajcie  krótki rys historyczny dawnej dzielnicy Podzamcze.

więcej »

Słynna "Władzia" była różnie postrzegana w Nowym Sączu. Jej życiorys to jednak gotowy scenariusz na film. Kim była najważniejsza kobieta wojennego Sącza?

więcej »

Laxowie byli jedną z najbardziej przedsiębiorczych rodzin w Nowym Sączu. W XIX w. posiadali jeden z najważniejszych młynów, ale także jeden z pierwszych hoteli.

więcej »

Legendarny tunel miał połączyć Farę z tą kamienicą. Na ile to prawda, a na ile bajka? Kto wie... Rynek 30 to kolejna ciekawa kamienica z historią.

więcej »

Popularna Ciuciubabka to pomnik edukacji sądeckiej. W 2018 r. do jej murów zawitała Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka, instytucja z którą silnie współpracujemy.

więcej »

14 maja 1948 r. powstało państwo Izrael. W 70. rocznicę tych wydarzeń przypominamy wspomnienia Markusa Lustiga, który aktywnie uczestniczył w pierwszych walkach o niepodległość nowego kraju.

więcej »

"Nie masz już nie masz żydowskich miasteczek...".

Wraz z śmiercią Josefa Mastbauma skończyła się historia żydowskiej Krynicy.

więcej »

7 maja 2018 r. ostatnie auta przejadą mostem heleńskim. Kilka dni potem most będzie wyburzany, a następnie powstanie nowa przeprawa - kolejna w niezwykłej historii tego miejsca.

więcej »

29 i 30 kwietnia 1942 r. Niemcy dokonali największej zbrodni w granicach Nowego Sącza. Nigdy wcześniej i później nie wymordwano w naszym mieście tylu jego mieszkańców.

więcej »

Nowa siedziba Muzeum Okręgowego w Nowym Sączu ma niezwykle ciekawą historię. Przez lata sądeczanie lokowali przy Jagiellońskiej 56 pieniądze, teraz powierzą temu miejscu swoje historie. 

więcej »

Do dziś niewiele wiemy o życiu zbrodniarza, który odpowiada za śmierć niemal 20 tys. sądeczan. Kim był przystojny mężczyzna na zdjeciu? Mija 25 lat od jego śmierci - to dobra okazja, żeby przybliżyć nieznane fakty z sądeckiego życiorysu nazisty.

więcej »

Choć jest patronem ulicy w Nowym Sączu, tak naprawdę nie wiemy o nim wiele. Kim był dr Julian Smolik?

więcej »

Mówił do Nusyna Lustiga "Tata", bowiem Jego Ojciec poświęcił życie dla pomocy Żydom. Slynny sądecki "Pele", gwiazda Sandecji, wspomina dla nas Nusyna Lustiga i innych sądeckich Żydów.

więcej »

Kto z nas nie znał Jakuba Mullera? Był symbolem życia żydowskiego w Nowym Sączu. Wszyscy kojarzymy Jego przejścia wojenne, ale równie smutne przeżycia spotkały Jego rodzinę w pod koniec lat 60.

więcej »

Piękna Żanna, bajecznie bogaty Nusyn i przedsiebiorczy Sender. Lustigów znał cały Sącz, na zawsze wpisali się historię powojennego miasta.

więcej »