Historia

Wojnę było czuć w powietrzu od dawna, ale nikt w nią nie wierzył. 1 września 1939 r. rozpoczęła się katastrofa, która zmieniła oblicze Nowego Sącza.

więcej »

23 sierpnia 1942 r. zlikwidowano sądeckie getto. Nad Dunajcem odbyła się selekcja poprzedzająca tę zbrodnię. Dla wielu sądeckich Żydów miejsce to stało się symbolem tragedii ich najbliższych.

więcej »

Ostatni miesiąc międzywojennego Sącza. Miasto nigdy nie będzie już potem takie samo. Końcówka lata była wyczekiwaniem wielkiej katastrofy.

więcej »

Na Piekle działa najstarsza apteka w mieście. Ale historia tego budynku to także losy piekielskiego półświatka i pomocy Żydom w getcie.

więcej »

Charles Stevens, tak naprawdę Chaim Sieradzki, to postać niezwykła. Człowiek, który pokochał Nowy Sącz, oddał zdrowie dla wolnej Polski, a potem przez wiele lat pomagał innym.

więcej »

W Domu Historii (Pijarska 21) można oglądać wystawę poświęconą starym zdjęciom z Nowego Sącza. Zachęcamy do zapoznania się z rysem historycznym początków sądeckiej fotografii.

więcej »

Przeszło 100 lat temu niedzielne lipcowe popołudnie upływało powoli w Nowym Sączu. Jakie rozrywki czekały na mieszkańców takiego galicyjskiego grajdołka? Zachęcamy do lektury.

więcej »

Lipiec 1939 r. nie obfitował w wydarzenia polityczne. Rozpoczynały się ostatnie przedwojenne wakacje.

więcej »

80 lat temu wzięli ślub na Sądecczyźnie, ale ich małżeństwo nie przetrwało długo. Wybuch wojny okazał się dla nowożeńców prawdziwą tragedią.

więcej »

W czerwcu 1939 r. rozpoczynał się sezon nad Dunajcem. Miasto żyło festynami, ale niestety przyciągało też różnych rzezimieszków... Życie codzienne zdecydowanie ożywało właśnie latem!

więcej »

Czerwiec to był wyjątkowo gorący miesiąc w Nowym Sączu... Nie tylko ze względu na upały, ale także na politykę. Region odwiedził prezydent Mościcki, a w mieście ukazał się "Rocznik Sądecki".

więcej »

Kiedy przegląda się projekty tego domu to można popaść w zachwyt nad kunsztem architekta. Niezwykłe są też losy domu na Żółkiewskiego 9. Związani są z nim zajzacniejsi nowosądeczanie.

więcej »

Matura, zbliżające się lato i patriotyczne uroczystości. Maj 1939 r., tak jak każdy miesiąc, miał swoich bohaterów i małe sensacje.

więcej »

Ferdynand Gelb, świetnie zapowiadający się adwokat, w 1939 r. musiał przerwać swoją pracę przy ul. Piotra Skargi 6. Wówczas nie przypuszczał, że weźmie udział w jednej z najważniejszych bitw w historii Polski.

więcej »

Dzielnica Podzamcze była zamieszkana przez licznych kupców i rzemieślników. Działały tam rozmaite zakłady produkujące cukierki, maszyny i papier kolorowy.

więcej »

Ostatnia Wielkanoc w przedwojennym Nowym Sączu miała miejsce w kwietniu. Ludzie przy świątwcznych stołach opowiali o wielkiej polityce i lokalnych sensacjach, a tych nie brakowało.

więcej »

Na Podzamczu rozwijał się bardzo prężnie przemysł chemiczny... Kto by dziś przypuszczał, że Nowy Sącz ma takie tradycje w tej gałęzi gospodarki!

więcej »

Marzec 1939 r. - sądeczanie witali ostatnią przedwojenną wiosnę... Wyraźniej było czuć nadchodzącą wojnę, ludzie zbierali pieniądze na dozbrojenie Wojska Polskiego. 

więcej »

10 marca 1944 r. został zamordowany Emanuel Ringelblum, jeden z najbardziej znanych sądeczan na świecie. Pora przypomnieć tę postać naszemu miastu.

więcej »

Co robią hebrajskie litery na cmentarzu komunalnym przy ul. Rejtana? Jak się okazuje to jedyna pamiątka po rodzinie Herbstów, polskich patriotach żydowskiego pochodzenia. 

więcej »

Budził zgorszenie wśród ortodoksyjnych Żydów, bowiem jego zajęcia nie licowały z byciem wnukiem szamesa-opiekuna sądeckiej synagogi. Wśród dzieci siał lęk. Matki, przed snem straszyły nim swoje niegrzeczne pociechy. Dla bogaczy był postrachem, kazał im dzielić się z biednymi. Taki był prawdziwy sądecki Janosik z Piekła rodem.

więcej »

Niezwykłe są losy kamienicy przy ul. Lwowskiej 11. To bodaj jedyny budynek, gdzie klientów obsługiwał w sklepie prawdziwy książę!

więcej »

Luty 1939 r. upływał Sądeczanom na zabawach karnawałowych a także przygotowaniu do wielkich inwestycji. Zapraszamy do lektury historii ostatniego przedwojennego lutego.

więcej »

2 sierpnia 2018 r. pożegnaliśmy naszego drogiego Mońka Goldfingera. Dziś, w dniu rocznicy wyzwolenia obozu Auschwitz chcemy Wam przedstawić jego wspomnienia, które znajdują się na nagraniu jakie zarejestrowaliśmy podczas ostatniej wizyty Mońka.

więcej »

W 1939 roku mija 80. rocznica wybuchu II wojny światowej. W tym roku będziemy Wam przypominać wydarzenia z Sądecczyzny w ostatnich dniach pokoju i pierwszych dniach wojny. Zapraszamy do prześledzenia styczniowych historii.

więcej »

Hrabia, miejski Żyd i zubożały ziemianin. Wielka Wojna zmieniła życie codzienne wielu mieszkańców naszego regionu. Rok 1919 w wielu domach to rok pustki, tęsknoty i żałoby. Powojenny świat był całkiem inny niż za babki "Austryji".

więcej »

5 grudnia 1918 r. we Florynce powstała Republika stworzona przez Rusinów. To prawdziwy fenomen polityczny, w którego centrum znalazła się także Sądecczyzna.

więcej »

Zapomniane matki niepodelgłosci to niezmordowane sądeczanki - opiekunki legionistów, pielęgniarki, działaczki polityczne i społeczne. Warto o nich pamiętać w tym wyjątkowym roku.

więcej »

W 1914 r. do Nowego Sącza wkroczyła armia carska, w mieście zapanował popłoch. Rosjan przedstawiano niczym wcielone demony, które rozniosą miasto w proch i pył.

więcej »

Listopad 1918 r. to wyjątkowy moment w naszej historii - Polska wróciła na mapę Europy.

więcej »