Historia

Międzywojnie to ważny okres w życiu krawców sądeckich - strajki, inflacja, kryzysy i ruchy polityczne powodowały, że czas ten obfitował w wiele ciekawych zjawisk. 

więcej »

Kamienica Jagiellońska 15 miała niezwykłych lokatorów w międzywojniu. Taką historią mogą poszczycić się nieliczne sądeckie domy!

więcej »

Historia jednej z ważniejszych sądeckich kamienic zaczyna się w poczatkach XX wieku, ale przeszłość tego miejsca jest równie ciekawa. 

więcej »

Kolejna odsłona cyklu o żydowskich krawcach w Nowym Sączu. Zmagali się oni z wieloma nieznanymi im wcześniej problemami. 

więcej »

O Zuli Wartenberg, sądeczance i człowieku o wielki sercu opowiada Joanna Babiarz. 

więcej »

Historia Zuli i Anieli to gotwy scenariusz na film. Ich wzejemne oddanie i przywiązanie do dziś wzrusza oraz stanowi wzór postaw dla kolejnych pokoleń. 

więcej »

Marię Ritter wszyscy znają jako malarkę i artystkę. Mało kto wie o jej losach okupacyjnych. 

więcej »

W sierpniu 1941 r. Niemcy dokonali jednej z najbardziej brutalnych zbrodni na Sądecczyźnie. Wymordowali elitę miasta. 

więcej »

W XIX wieku Nowy Sącz był niewielkim galicyjskim miasteczkiem. Do tego krajobrazu idealnie pasowali krawcy. Niestety nie był to bajkowy obraz...

więcej »

Stanisław Wąsowicz to niestrudzony wojownik o wolność i honor. W czasie wojny odegrał bardzo ważną rolę w pomocy dla ludności żydowskiej. 

więcej »

Relacje polsko - żydowskie na Sądecczyźnie nie układały się najgorzej. Czerwiec 1898 r. był jednym z najgorszych miesięcy w tym względzie.

więcej »

Dr Adam Kozaczka w czasie wojny odegrał ważną rolę w sądeckiej Żegocie. Pomagał w ucieczce wielu Żydom, wielu uratował od chorób i ocalił ich życie. 

więcej »

Żyć jest warto wtedy – gdy się pracuje dla innych. Te słowa stały się mottem życiowym Jadwigi Wolskiej, prawdziwej Bohaterki. 

więcej »

Mija 110. rocznica urodzin i 80. rocznica śmierci sądeckiego Tatara. Stanisław Kryczyński należy do gorna zapomnianych Sądeczan. A szkoda. 

więcej »

Ks. Józef Bury należał do najważniejszych "wojennych" kapłanów Nowego Sącza. Jego bohaterska postawa ciągle powinna być przypominana. 

więcej »

Historia niezwykłej Sądeczanki z wyboru - nauczycielki, wspaniałej opiekunki najbardziej potrzebujących. Anna Sokołowska od początku działania zorganizowanej pomocy Żydom aktywnie w niej uczestniczyła.  

więcej »

Jorcait, czyli jak mówią chasydzi - czas cudów. Jak wyglądał w przedwojennym Sączu? Zapraszamy do niezwykle barwnej podróży w przeszłość.

więcej »

Jakub Muller nie zdążył wydobyć tych macew. Chodził i prosił. Teraz część z nich wróciła na cmentarz. Jaka jest ich historia? Zachęcamy do lektury.

więcej »

W marcu 1941 r. w sądeckim klasztorze jezuitów zebrała się grupa osób, która zainicjowała powstanie sądeckiej Żegoty. Mija 80 lat od tych wydarzeń. 

więcej »

Niezwykła historia odwagi i poświęcenia. Dziś został pamiętnik, który jest relikwią dla córki Stanisława Pennara. 

więcej »

Opowieść o rodzinie Jakuba Mullera to podróż w świat sądeckiego sztetlu w XIX i w początkach XX wieku. To także historia tragedii Holokaustu, podczas którego niemal wszystkich Mullerów i Hechtów wymordowano. 

więcej »

Wielka miłość Berty i Stefana to gotowy filmowy scenariusz. Prości sądeczanie, podzieleni wyznaniem, razem przetrwali najgorszy czas okupacji. Stefan Mazur uratował swoją Bertę Korenman z piekła Holokaustu.

więcej »

Ludzie od zawsze mieli słabość do przesądów. To czego ogarnąć nie umiały ich umysły tłumaczyli sobie jak potrafili, tworząc zabobony, wierząc w gusła, utrwalając niczym nieuzasadnione stereotypy. Na własny użytek wymyślali złe czarownice, błąkające się po ziemi duchy. Tak powstał wizerunek Żyda - zabójcy chrześcijańskich dzieci, którym straszono jeszcze do nie tak dawna.

więcej »

Wydarzenia z 1942 r., które rozegrały się w Mszanie Dolnej, należą do najkrwawszych w okolicy. Ostatecznymi katami tamtejszych Żydów okazali się sądeccy gestapowcy. 

więcej »

Do 1945 r. istniała w Nowym Sączu wyjątkowo piękna świątynia, po której nie pozostał żaden ślad. Była prawdziwą perełką ul. Kunegundy. 

więcej »

Stosunkowo niewiele wiemy na temat losów starosądeckich Żydów w czasie wojny. Każda informacja jest na wagę złota. W minionym roku zgłosił się do nas Pan, który opowiedział historię. Dziś się nią z Wami dzielimy.

więcej »

Tego świata już nie ma. Ciężko sobie wyobrazić, że przed wojną pod sądeckim zamkiem znajdowały się rzeźnie: miejska i żydowska. Przed wielkimi świętami panowało tutaj niesamowite poruszenie!

więcej »

Latem 2020 r. Nowy Sącz stał się sławny na całym świecie. Oto okazało się, że w okolicy zamku odkopano bezcenny żydowski skarb. Jaka jest jego historia? 

więcej »

W 2019 r. odszedł od nas Nachman Wróbel, ostatni przedstawiciel rodziny Wróblów, którzy mieszkali na Pijarskiej. Historia rodziny jest jednak dużo ciekawsza. 

więcej »

Miejscowość Rdziostów położona jest kilka kilimetrów na zachód od Nowego Sącza. W czasie II wojny światowej, w tamtejszych lasach rozegrywały się dramatyczne sceny. 

więcej »
« poprzednia 1 2 3 4 5 6 następna »