Historia

Pan Władysław to niezwykle skromny człowiek. W Jego życiorysie kryją się jednak niesamowite historie : Jan Karski, sądecka Wenecja, szachy i wiele innych ciekawych wątków. 

więcej »

Był człowiekiem niezwykłym. Należał do tych ludzi, którzy łączą, nie rozumieją podziałów. W trzecią rocznicę śmierci Izaka Goldfingera wspomina Jadwiga Rogowska.

więcej »

Żydzi sądeccy aktywnie uprawiali sporty zimowe. I mogli się w tym względzie pochwalić wieloma sukcesami!

więcej »

7 grudnia spędziliśmy Boże Narodzenie w Ropkach. To było niezywkłe wydarzenie, w pięknym miejscu z wyjątkowymi ludźmi i ich historią.

więcej »

Dziś w cieniu Galerii oraz szyldów sklepów. Kiedyś od Lwowskiej 76 zaczynała się miejska zabudowa. Budynek został odnowiony w 2016 roku.

więcej »

W Nowym Sączu przed II wojną światową działało kilka klubów sportowych, także żydowskich. To bogata historia, która ciągle czeka na pełne opracowanie.

więcej »

Wiosną 2016 r. przywieźliśmy na cmentarz żydowski odnalezioną macewę. Jaka była jej historia? Zapraszamy do lektury.

więcej »

Wielu nowosądeckich Żydów, którzy przeżyli Zagładę, wyjechało do Izraela w 1956 r. W Polsce, a także w Nowym Sączu, zostawili młodość i dzieciństwo - najpiękniejsze wspomnienia...

więcej »

Losy rodziny Ringów z Nowego Sącza są jak potłuczone szkło. Ciężko je odtworzyć, a ze zebranych dokumentów wyłaniają się fragmenty przeszłości Piekła. Niektórych członków rodziny powrót do wspomnień wojennych ciągle rani, jest zbyt trudny.

więcej »

Zapraszamy do lektury artykułu o losach Abrahama Goldberga i jego rodziny.

więcej »

Jan Dobrzański-opiekun niezwykłego miesjca.Repotraż Piotra Karwali zabiera nas do zegara ratuszowego. Pośród wielu historii zwiazanych z tym miejscem, znajduje się także opowieść o pięknej Bercie...

więcej »

Odnowiona fasada kamienicy przy ul. Pijarskiej 17 jest okazją do wspomnień o losach jej przedwojennych lokatorów. Były one niezywkłe. II wojnę światową przeżyło zaledwie kilka osób związanych z budynkiem.

więcej »

Zakazany związek niemieckiego żołnierza i żydowskiej więźniarki. Zapraszamy do lektury artykułu Artura Franczaka.

więcej »

Wspominamy jednego z najstarszych nowosądeczan w Izraelu. Aron Berliner, człowiek z niezwykłą historią, zmarł kilka dni temu w Tel Awiwie.

więcej »

Pożegnaliśmy Artura Króla, Sprawiedliwego Wśród Narodów Świata. Swojego Dziadka - prawdziwego Bohatera - wspomina Przemysław Bartkowski.

więcej »

Wspominamy przyjaciela Sądeckiego Sztetlu. Jego śmierć zamknęła kolejny rozdział w historii żydowskiego Sącza.

więcej »

Pod koniec listopada zatynkowano przedwojenne szyldy na kamienicy przy Franiczkańskiej 4. Rozszyfrowaliśmy sklepy, jakie upamiętniały, dotarliśmy do historii osób, jakie mieszkały w budynku. Ostatni ślad ich podbytu w mieście został zasłonięty. Niech przynajmniej ten tekst ich upamiętni.

więcej »

W kwietniu 2015 roku na cmentarz żydowski została przekazana macewa, którą znaleziono w rzece. Po ponad 70 latach nagrobek wrócił na swoje miejsce.

więcej »

Na poczatku września odnaleźliśmy tablicę, która miała wisieć na szpitalu żydowskim w Nowym Sączu. To bezcenna pamiątka a także źródło historyczne.

więcej »

"Tobie nie wolno tutaj umierać" - takie słowa usłyszał Izak Goldfinger, kiedy przekroczył bramę Auschwitz. Zmarły w 2014 r. sądeczanin będzie zawsze w naszej pamięci jako niestrudzony ambasador małej ojczyzny. Pamięć o nim nie może umrzeć.

więcej »

Żydzi przybyli do Nowego Sącza w średniowieczu. Pierwszym znanym z imienia wyznawcą religii mojżeszowej był Abraham...

więcej »
« poprzednia 1 2 3 4 5 6 następna »