Historia

Mija 50 lat od haniebnych wydarzeń z marca 1968 r. Nasz cykl "Marzec'68" rozpoczynamy od artykułu o prasie sądeckiej w obliczu antysemickiej nagonki.

więcej »

Jest mnóstwo sądeckich wątków w sporcie żydowskim. Mało kto wie, że niemal nie doszło do Makabiady w Krynicy!

więcej »

Po pięknej dziewczynie pozostało zdjęcie z jej roześmianą twarzą i wspomnienie Markusa Lustiga. "Kto wie, może tylko ja ją pamiętam?" - pyta sądeczanin....

więcej »

Przed wojną Krynica była stlolicą sportów zimowych. W kurorcie odbyło się wiele ważnych wydarzeń! Żydowscy sportowcy godnie reprezentowali Polskę na arenie międzynarodowej.

więcej »

Ach, co to była za cukiernia?! Do sklepu Sieradzkiego włamywali się nawet amatorzy czekolady! Dziś świadectwem pamięci są zachowane szyldy na fasadzie. Piękna inicjatywa!

więcej »

Z kamienicy przy Kraszewskiego 15 nie zostało wiele... Do historii przechodzi kolejny budynek - świadek historii sądeckiego sztetlu. Gdyby mury mogły mówić opowiedziałyby nam wiele ciekawostek.

więcej »

Równo 50 lat temu, 15 stycznia 1968 r., zmarł najbardziej znany bywalec domu pod adresem Rynek 23. Kiedy mały Poldek Infeld bywał w Nowym Sączu, nawet nie przypuszczał, że stanie się przyjacielem Einsteina i stworzy podstawy polskiej fizyki!

więcej »

Profesor Zofia Ameisen należy do tych sądeczan, którzy na zawsze wpisali się w historię polskiej kultury. Szkoda, że w swoim rodzinnym mieście jest postacią niemal nieznaną, do dziś nie została upamiętniona. W 50. rocznicę jej śmierci przypominamy niezwykłą mieszkankę Nowego Sącza.

więcej »

Ciężko sobie wyobrazić Nowy Sącz bez Jakuba Mullera. Na zawsze wpisał się w jego dzieje. To u Jego boku powstawał Sądecki Sztetl, a bez Jego wiedzy i opowieści przedwojenny Sanz na zawsze zaginąłby w otchłaniach przeszłości.

więcej »

Sąsiedztwo chrześcijańsko-żydowskie nie zawsze musiało być łatwe, czego dowodzi historia tej kamienicy. Przy Piotra Skargi 8 ciągle czuć atmosferę przedwojennego sztetlu.

więcej »

29 listopada 2017 r. odszedł od nas Charles Merrill, wspaniały człowiek, filantrop, pasjonat polskiej kultury i historii. Jesteśmy mu wdzięczni za wszystko, co zrobił dla nauczania o tolerancji w naszym mieście, Polsce i na świecie. Pozostawił nam swoje życie, piękne i spełnione, które jest najlepszą lekcją dla przyszłych pokoleń.

więcej »

Od 160 lat nazwa Kaduk istnieje w Nowym Sączu. Przez wieki nikomu nie przyszło do głowy jej zmieniać. Dzieje miasta nierozerwalnie są związane z tą nazwą.

więcej »

Ta kamienica ma niezwykle smutną historię. Niemal wszyscy mieszkańcy zginęli w czasie II wojny światowej: w Bełżcu, w czasie powstania warszawskiego i w innych obozach. Te historie odbiają się echem o ściany piekielskich kamienic, tak jak muzyka mieszkającego tutaj Salka Goldberga.

więcej »

Jest niedziela 12 listopada 2017, na skrzyżowaniu pod zamkiem licznie przejeżdżają samochody, przechodzą ludzie. Tak było zawsze - tutaj krzyżowały się drogi i szlaki, kultury i religie. Jutro historia dzielnicy podzamkowej zamknie się na naszych oczach.

więcej »

Próżno już szukać domu przy Matejki 33. Mało kto pamięta, że w jego murach mieszkał Adam Michalewski, patron mostu na ul. Lwowskiej.

więcej »

Śmierć Profesora Harrego Reichera to dla nas wielka strata. Odszedł człowiek ciepły i serdeczny - dumny z tego, że Jego korzenie są stąd, z Nowego Sącza.

więcej »

Ostatni dom przy ul. Młyńskiej przykuwa uwagę ciekawą atrchitekturą. Dziś ginie między szpitalem a stadionem Sandecji, ale przez wieki stanowił ważny punkt na gospodarczej mapie miasta.

więcej »

Niewiele jest miejsc w naszym mieście, gdzie od końca XIX w. tak przychylnie przyjmowano nowoczesną komunikację. To przy ul. Dunajewskiego 10 powstawał nowoczesny Sącz!

więcej »

Dzieje tej kamienicy są smutne. Za jej drzwiami brutalnie zamknęła się historia rodziny Englanderów, a jej lokatorzy długo starali się o niej zapomnieć. Okazało się, że pamięć przetrwała w Izraelu, a my, niemal po 70 latach dotarliśmy do najbliższych krewnych przedowjennych lokatorów.

więcej »

Pięknie odnowiona fasada budynku przyrynkowego ponownie zachwyca. Historia kamienicy jest niezwykła - to dzieje żydowsko - rusińskiej mniejszości tworzącej Nowy Sącz!

więcej »

Wnuk Chaima Halberstama był wyjątkowym człowiekiem. Patriota, filantrop i naczuczyciel - w 1940 r. został zesłany na Syberię, gdzie podzielił los wielu polskich obywateli.

więcej »

Odnowiona w minionych tygodniach kamienica przy ul. Lwowskiej 22 znowu świeci swoim majestatem. Przed wojną należała do najbardziej okazałych budynków w mieście!

więcej »

16 sierpnia 2017 r. odszedł jeden z ostatnich grybowskich Żydów. Pożegnaliśmy go 20 sierpnia, dokładnie w 75. rocznicę likwidacji getta w rodzinnym mieście Janka, jak go nazywano.

więcej »

Życiorys profesora Iry Goetza jest niezwykły. Jesteśmy dumni, że mamy takiego Honorowego Ambasadora!

więcej »

Co się wydarzyło w Popardowej w 1944 r.? Możemy podsumować nasze wielomiesięczne badania - odkryliśmy ślady potwornej zbrodni i wielkiego bohaterstwa. Niemal w ostatnim momencie dotarliśmy do świadków historii Ruminów i Kauferów.

więcej »

Odnowiona fasada kamienicy przy ul. Pijarskiej uwieńczyła długoletnie remonty tego budynku. I dobrze, bowiem adres Rynek 16 należał w Nowym Sączu do bardzo ważnych!

więcej »

Niezwykła historia kawałka sztetlu, który przeszedł do historii. Jak zwykle, dawne Załubińcze szybko goni nowoczesność.

więcej »

Człowiek niezwykły, wielki mędrzec dla Żydów i wszystkich mieszkańców Galicji - Chaim Halberstam. Co roku tysiące chasydów czekają na jorcait, kiedy Sandzer Rebe, wielki cadyk zstępuje z niebios - tylko na tę jedną noc. Dlaczego chasydzi go uwielbiają? Zapraszamy do lektury.

więcej »

Romanowskiego 11 - dom od strony Dunajca zaprasza do Starego Miasta. W 2016 r. został odnowiony i ponownie świeci blaskiem. Historia tej kamienicy jest arcyciekawa!

więcej »

Wiosną odchodza do historii kolejne kamienice. Nowe budynki zastępują stare. Taki los w marcu spotkał dom przy ul. Długosza 69 - dawny zakład kowalski.

więcej »