Spacer po dzielnicy Piekło

23 września spotkaliśmy się na ostatnim w tym roku spacerze po Nowym Sączu. O historii dzielnicy Piekło opowiedział Łukasz Połomski.

Spacer rozpoczęliśmy pod starym budynkiem Szkoły Podstawowej nr 3 przy ulicy Kochanowskiego. W czasie wojny przed budynkiem odbyła się selekcja przed likwidacją tutejszego getta. Zobaczyliśmy także ulicę Zaciszę, jedyną  na której zachowała się przedwojenna, specyficzna architektura przedwojennej dzielnicy. Poznaliśmy miejsca gdzie mieściły się domy publiczne, gdzie dochodziło do najbardziej  znanych napadów i zbrodni. Piekło było dzielnicą o zdecydowanie przestępczym charakterze.  

W czasie spaceru poznaliśmy także tragiczną, wojenną historię dzielnicy. Niemcy utworzyli tutaj getto dla pracujących. Mieścił się tutaj m.in. Judenrat (ulica Lwowska). W tej instytucji Żydzi załatwiali najbardziej pilne potrzeby związane z administracją. Niedaleko, na skrzyżowaniu z ulicą Kraszewskiego znajdował się budynek dawnej synagogi. Przy niej pracował w czasie wojny ostatni rabin z dynastii Halberstamów.

Na końcu naszej podróży odwiedziliśmy ulicę Kraszewskiego. Tam usłyszeliśmy tragiczną, wojenną historię szpitala żydowskiego, który w getcie odgrywał ważną rolę w niesieniu pomocy ludności żydowskiej.

Spacer był częścią programu „Sądecki sztetl – Młodzi Ambasadorzy Tolerancji” funkcjonującego w ramach programu Obywatele dla Demokracji, prowadzonego przez Fundację im. Stefana Batorego we współpracy z Polską Fundację Dzieci i Młodzieży, finansowanego ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego.