Programy

W 2015 roku przygotowaliśmy cykl spotkań, który pokazał nam życiową drogę religijnych Żydów.

więcej »

Celem programu "SĄDECKI SZTETL - MŁODZI AMBASADORZY TOLERANCJI" jest przygotowanie młodzieży z Nowego Sącza i okolic do samodzielnego działania przeciwko stereotypom i antysemityzmowi. Stworzymy wybraną grupę 20 młodych ludzi ze szkół gimnazjalnych i ponadgimazjalnych, która weźmie udział w specjalistycznym, niezwykle ciekawym i atrakcyjnym szkoleniu z zakresu historii Żydów, ze szczególnym uwzględnieniem dawnych żydowskich mieszkańców Sądecczyzny. Na młodych adeptów tego niezwykłego kursu czekać będą wycieczki, warsztaty, ciekawe wykłady, działania artystyczne – w tym wspólna praca nad filmem, wydawnictwem i wystawą.

więcej »

Cykl „Spotkania z żydowskimi świętami”  tworzy wyjątkową okazję do zapoznania się z uroczystościami i tradycjami żydowskimi – rozpoczęliśmy go w Nowym Sączu w roku 2014 przybliżając święto Purim W ramach cyklu zrealizowaliśmy także święta Pesach i Szawout. Wkrótce przybliżymy Rosz ha-Szana, Sukkot i Chanuka.

Cykl ten realizujemy, dzięki wsparciu Darczyńców, we współpracy z Pedagogiczną Biblioteką Wojewódzką, Muzeum Okręgowym w Nowym Sączu, a także Hotelem Beskid i firmą Amax-Ksero.

więcej »

"Jesienna Jesziwa" jest programem edukacyjnym skierowanym głównie do młodzieży. Wybitni specjaliści badający historię, kulturę i religię żydowską przybliżają uczestnikom programu przeszłość polskich Żydów. Podczas Jesiennej Jesziwy odbywają się także warsztaty, dzięki którym dla młodzieży ożywają istniejące kiedyś na Sądecczyźnie żydowskie sztetle. Wydarzenia edukacyjne dopełnia część muzyczna i artystyczna. "Jesienna Jesziwa" odbywa się we współpracy z Centrum Kultury i Sztuki im. Ady Sari w Starym Sączu.

więcej »

Wspólnie z historykiem Łukaszem Połomskim poznajemy nowosądeckie zabytki związane z historią Żydów. I spacer dotyczył czasów przedwojennych na Starym Mieście. Uczestnicy usłyszeli opowieści o najbardziej znanych mędrcach, przemysłowcach i zwykłych chasydach. Przeszli szlak od nowosądeckiej synagogi do bożnicy Bajs Nusn na ul. Jagiellońskiej, mijając po drodze istniejące zabytki i słuchając o tych, które nie dotrwały do współczesnych czasów. W kolejnych dwóch naszymi przewodnikami byli także miłośniczka dziejów nowosądeckich Żydów Ewa Andrzejewska oraz historyk Artur Franczak.

więcej »
« poprzednia 1 następna »