"Sądecki sztetl" Premiera krótkometrażowego filmu dokumentalnego w reż. Barbary Szewczyk

W piątek 27.06.2014 odbyła sie premiera krótkometrażowego filmu dokumentalnego pt. „Sądecki sztetl” w reż. Barbary Szewczyk. Ten dokument jest pierwszą produkcją filmową Fundacji Nomina Rosae i powstał w ramach programu historycznego o tej samej nazwie, kierowanego przez historyka Łukasza Połomskiego.


Film "Sądecki Sztetl" jest opowieścią o przedwojennym żydowskim Nowym Sączu. Przewodnikiem po tym tajemniczym mieście, które tragicznie zniknęło przez okrucieństwa II wojny światowej jest Łukasz Połomski - sądecki historyk, specjalista w temacie nowosądeckiej żydowskiej społeczności, przyjaciel i wychowanek ostatniego żydowskiego strażnika pamięci w Nowym Sączu - Jakuba Müllera.

Premiera odbyła się w gościnnych salach Małopolskiego Centrum Kultury SOKÓŁ - sali głównej kina oraz Sali Sichrawy (odpowiednio część I i II) - i cieszyła się sporym zainteresowaniem tak Sądeczan, jak i gości spoza miasta. Wydarzenie zorganizowaliśmy we współpracy z Małopolskim Centrum Kultury SOKÓŁ, Muzeum Okręgowym w Nowym Sączu oraz Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej.

Spotkanie z filmem otworzył i uświetnił występ Urszuli Makosz, w której wykonaniu obecni usłyszeli trzy pieśni żydowskie. Każda z nich napisana została w jednym z trzech języków używanych tradycyjnie przez żydowskie społeczności w Europie: jidysz, ladino oraz hebrajskim.
Urszula Makosz jest uznaną pieśniarką, wykonująca pieśni żydowskie na występach i festiwalach w kraju i za granicą w towarzystwie wielu znakomitych muzyków.

Po pokazie filmu postanowiliśmy przed licznie zebranym audytorium uhonorować osoby, dzięki którym realizacja naszego filmu stała się możliwa. Uroczyste podziękowania usłyszeli Mecenasi naszej produkcji: Maja i Łukasz Kopiec  Salon oprawy obrazów DaVinci, firma Bead Bros, Dariusz Popiela oraz pastor Jacek Orłowski i Kościół Zielonoświatkowy.
Specjalne podziękowania dla Hotelu Beskid złożyliśmy na ręce Karoliny Popieli-Kozioł.  Hotel nie tylko wsparł organizacyjnie premierę filmu i wydarzenia z cyklu "Spotkania z żydowskimi świętami" organizowane w ramach programu "Sądecki Sztetl", ale także został w tym roku Mecenasem Labiryntu Historii - jednego z najważniejszych programów historycznych organizowanych w Nowym Sączu przez Fundację. Podziękowania za pomoc w zorganizowaniu spotkania należą się także Rafałowi Bobrowskiemu i firmie Amax Ksero oraz lodziarni Fanaberia.

Ostatnim punktem programu była dyskusja na temat kulisów powstawania filmu z jego twórcami: Barbarą Szewczyk (reżyseria, zdjęcia, montaż, scenariusz), Marią Molendą (scenariusz, produkcja) i Łukaszem Połomskim (scenariusz, prowadzenie) a także na temat pamięci o Żydach, do której zaproszony został gość specjalny - Kamil Janicki, publicysta i historyk, redaktor wydawnictwa ZNAK.

W ciągu najbliższych miesięcy planowane są kolejne pokazy filmu "Sądecki Sztetl"  zarówno w Nowym Sączu jak i w innych miastach polskich. Wszystkim zainteresowanym polecamy śledzić aktualności na naszej stronie, a także fanpage Fundacji Nomina Rosae oraz Sądeckiego Sztetlu w serwisie Facebook.