TRANSFORMING TIME

Wielkanoc jest nowym otwarciem. To początek nowego czasu, na jaki przygotowywał nas post, czas refleksji. Przesuwając wskazówki zegara zmieńmy nie tylko godziny ale wszystko co jest w nas złe i niedoskonałe.

Znajdujemy się w biblijnym, niezwykłym czasie, miedzy życiem i śmiercią. Piątek, godzina 15. Wydawało się, że śmierć Jezusa to koniec. Biblia mówi o godzinie 9, ponieważ nowy dzień dla wyznawców judaizmu zaczynał się o szóstej rano (por. Mk 15, 33n, Łk 23, 44). Chrześcijanie wierzą, że Jezus, po mękach i śmierci wstąpił w zaświaty. Ciało leżało w grobie ale co się działo z duszą Jezusa to wielka tajemnica. Biblia, księga mądrości milczy. Może zaprowadził do raju duszę łotra, wszak tak mu obiecał. Niebo było wówczas według teologów zamknięte. Tylko nieliczni, jak Eliasz, Henoch i inni mogli tam przebywać. A On wprowadza łotra… Obydwaj docenili i zrozumieli tę godzinę, dany im wówczas czas.

Niech czas wielkanocny będzie dla nas wszystkich okresem doświadczenia mocy przemiany. Przy rodzinnych stołach, bieganinie zakupowej, koszyczkach i króliczkach nie zapomnijmy o sensie tych świąt – nowym czasie, który wypracowaliśmy przez ostatnie tygodnie.

Radosnych i wesołych świąt Zmartwychwstania Pańskiego!

Łukasz Połomski

 

Obraz D. Bouts, "Zmartwychwstanie" (XV w.).