POZOSTANĄ W NASZEJ PAMIĘCI

POZOSTANĄ W NASZEJ PAMIĘCI

W minionym roku pożegnaliśmy osoby zasłużone dla wzmacniania relacji polsko – żydowskich. Wiele z nich było związanych z Sądecczyzną. Jako sądeczanie jesteśmy dumni, że nasz region zajmował ważne miejsce w ich sercu.


Miriam Akavia
Właściwie nazywała się Matylda Weinfeld. Urodziła się w 1927 roku w Krakowie. W dzieciństwie wiele razy wakacje spędzała na Sądecczyźnie. „Tu, w Muszynie, przy drodze do Złockiego, spędziłam także te ostatnie, które nogę nazwać szczęśliwymi. Były to wakacje 1939 roku. Kończyliśmy je w gorączce mobilizacyjnej, opuszczając ładne nadpopradzkie miasteczko pociągiem pełnym żołnierzy. Przyjechaliśmy do Krakowa i niestety tam zostaliśmy”. W czasie wojny przeszła przez Piekło obozów: Płaszów, KL Auschwitz oraz Bergen – Belsen. Po wojnie ukończyła literaturę na Uniwersytecie w Tel Avivie. Została pisarką. „Niełatwo było – wyznaje – przejść z języka polskiego na hebrajski, a po hebrajsku pisać o klimacie polskim, polskiej przyrodzie, polskich porach roku, polskich miastach i wsiach, o górskich rzekach i gęstych lasach, o zapachach grzybów po deszczu i zapachach bzu...” – wspominała. Była prezesem Towarzystwa Przyjaźni Polsko-Izraelskiej. Organizowała wymiany młodzieży, działała na rzecz pamięci. Miała ogromny dorobek pisarski a jej powieści przetłumaczono na wiele języków. Wielokrotnie gościła w Nowym Sączu.
Miriam Akavia zmarła 16 stycznia 2015 roku w Tel Awiwie.


Władysław Bartoszewski
Urodzony w 1922 roku. Człowiek, którego życiorysem można by obdzielić kilka osób. Powstaniec warszawski i więzień obozu KL Auschwitz. Członek AK i jeden z założycieli Rady Pomocy Żydom „Żegota”. Niestrudzony działacz na rzecz poprawy relacji polsko – żydowskich. Sprawiedliwy wśród Narodów Świata. Jesteśmy dumni, że Nowy Sącz zajmował w jego życiu miejsce szczególne – to stąd pochodzi jego żona. „Bardzo lubię to miasto, nie tylko za sprawą żony – mówił prof. Bartoszewski -  Stąd pochodzi mnóstwo ludzi, którzy zawsze byli przyzwoici i odważni. Nie pytali czy im się coś będzie opłacać, tylko robili, to co trzeba było zrobić, bez zbędnych dyskusji, chociaż często wiązało się to z poważnymi konsekwencjami. Rozumieli, że to co warto i trzeba zrobić nie zawsze się opłaca”. Planowaliśmy aby przyjechał do Nowego Sącza. Bardzo długo zabiegaliśmy o spotkanie z młodzieżą. Nie zdążyliśmy…
Władysław Bartoszewski zmarł 24 kwietnia 2015 roku w Warszawie.


W upływającym roku pożegnaliśmy Józefa Oleksego, premiera i marszałka sejmu, rodem z Nowego Sącza. Wielokrotnie reprezentował Rzeczpospolitą w oficjalnych wizytach w Izraelu. To był początek wzajemnych relacji międzypaństwowych. W 1995 roku reprezentował Polskę na pogrzebie premiera Izraela Icchaka Rabina. Nowosądeczanin zmarł 9 stycznia 2015 roku.


17 lutego odszedł od nas wybitny badacz dziejów polskich Żydów, profesor Feliks Tych. Historyk, autor wielu cennych publikacji, w latach 1995-2006 pełnił funkcję dyrektora Żydowskiego Instytutu Historycznego. Profesor miał 86 lat.


Niech żyją w naszej pamięci!


ŁP 

Profesor Władysław Bartoszewski. Profesor Władysław Bartoszewski.
Miriam Akavia. Miriam Akavia.
Premier Józef Oleksy. Premier Józef Oleksy.
Profesor Feliks Tych. Profesor Feliks Tych.