PAMIĘTAJĄC O PRZESZŁOŚCI - spotkanie w rocznicę "akcji kwietniowiej" w sądeckim getcie

29 kwietnia spotkaliśmy się w Domu Historii. Tego dnia przypadała 74. rocznica masakry w getcie nowosądeckim. Nazywana była "akcją kwietniową". W wyniku działania tego dnia zgineło 400 osób.

Specjalnym gościem spotkania był Tedy Fisch, potomek nowosądeckich Żydów, który przybył do Sącza ze Szwecji. Wydarzenie rozpoczęło się wykładem Łukasza Połomskiego, który opowiedział o szyldzie żydowskiego dentysty, który kilka tygodni temu trafił do Sądeckiego sztetlu. Abraham Goldberg był jedną z ofiar zbrodni z 29 kwietnia 1942 r. Sam zgłosił sie na gestapo, co wybawiło od śmierci jego dzieci, żonę i szwagierkę. Jak się okazało, oclaleli na chwilę, bowiem w sierpniu 1942 r. zostali zagazowani w Bełżcu.

Podczas spotkania odbyła się projekcja filmu "Śladami Ashwerusa" (reż. Barbara Szewczyk). Film jest podsumowaniem projektu "Sądecki Sztetl - Młodzi Ambasadorzy Tolerancji", jaki realizowała Fundacja Nomina Rosae. Efektem projektu jest także książka o sądeckich Żydach pt. "Pamiętając dla przyszłości". Teksty do niej pisali m.in. Maria Molenda, Alicja Bartuś, Artur Franczak i Łukasz Połomski. Publikację można uzyskać za darmo, po kontakcie z nami.

Sądeczanie zapalali znicze pod tablicą na ul. Franciszkańskiej, która upamietnia tę zbrodnie. To ważne świadectwo pamięci współczesnych mieszkańców miasta.

ŁP

Tablica przy ul. Franciszkańskiej. Tablica przy ul. Franciszkańskiej.
Maciej Walasek - koordynator projektu "Sądecki sztetl-Młodzi Ambasadorzy Tolerancji". Maciej Walasek - koordynator projektu "Sądecki sztetl-Młodzi Ambasadorzy Tolerancji".
Dziękujemy za przybycie. Dziękujemy za przybycie.
Wykład Ł. Połomskiego. Wykład Ł. Połomskiego.
Nasz gość, Pan Tedy Fisch. Nasz gość, Pan Tedy Fisch.