Łemkowszczyzna. Czas wojny i pokoju - I "Sztetlowy Cheder"

Zapraszamy na promocję książki "Łemkowszczyzna. Czas wojny i pokoju" oraz spotkanie z jej autorem, Stanisławem Krycińskim. Rozmowę poprowadzi Łukasz Połomski. Po spotkaniu będzie możliwość zakupienia książki w promocyjnej cenie.
Spotykamy się w czwartek 18 stycznia o g. 18.00 w Domu Historii.

Wydarzenie inauguruje cykl "Sztetlowy Cheder", w którym cały rok będzie przybliżać wybrane książki o tematyce związanej z naszą działalnością. Zapraszamy!

***
Książka ta jest drugą częścią opowieści o Łemkowszczyźnie, kontynuacją wydanej przed dwoma laty Łemkowszczyzny po obu stronach Karpat. Obejmuje sto lat dziejów Łemków żyjących na północnych stokach Karpat i ich sąsiadów Rusnaków, zamieszkujących południowy skłon tych gór. Opisano tu okres od lat 30. XIX w., po lato 1939 r. Opowiedziane tu zostały narodziny łemkowskiej świadomości i literatury, działania podczas Wielkiej Wojny na terenie Beskidu Niskiego i prześladowania jakie dotknęły Łemków w obozie internowania Thalerhof. Kolejne rozdziały opisują cmentarze wojenne tak charakterystyczne dla tej krainy, powrót do prawosławia, działaczy i literatów okresu międzywojennego, powstanie Apostolskiej Administracji Łemkowszczyzny, a w końcu życie na łemkowskiej wsi w latach międzywojennych i łemkowskie rzemiosło z kamieniarstwem na czele.

Stanisław Kryciński – (ur. w 1954 r.) z wykształcenia inż. chemik, z zamiłowania – historyk i krajoznawca, zafascynowany południowo-wschodnią Polską, której uroki od dziesiątek lat niestrudzenie opisuje za pomocą pióra i obiektywu. Autor licznych opracowań, m.in.: Cerkwie drewniane w Karpatach (1979), Nadsanie, cz.1 ,,Gmina Czarna” (1986), Pogórze Przemyskie, (1992, 2014), Bieszczady. Słownik historyczno-krajoznawczy. cz. 1 – Gmina Lutowiska (1995), oraz cz. 2 – Gmina Cisna (1996 i 2007), Przemyśl i Pogórze Przemyskie (1997, 2007), Cerkwie w Bieszczadach (1995 i 2005), Przedwojenna architektura żydowska. Najpiękniejsze fotografie (2014). Nakładem Libry PL ukazały się do tej pory: Bieszczady. Tam gdzie oczy poniosą (2013), Bieszczady. Tam gdzie diabły, hucuły, ukraińce (2013), Bieszczady. Od Komańczy do Wołosatego (2014) oraz Łemkowszczyzna po obu stronach Karpat (2016). W przygotowaniu są publikacje o Pogórzu Przemyskim i kolejna o Łemkowszczyźnie.