ŁEMKOWSKIE DROGI - cykl spotkań w 2016 r.

 

2016 rok  w Sądecki Sztetlu zaznaczył się wieloma wydarzeniami związanymi z kulturą łemkowską. W tym czasie odkrywaliśmy kolejną kartę przeszłości naszego miasta i regionu!

 

Nasze spotkania rozpoczęliśmy 22 maja 2016 r. w kościele ewangelickim. Wydarzenie z cyklu „Łemkowskie Drogi”, zatytułowaliśmy „Łemkowie wczoraj i dziś”. W pierwszej części spotkania Barbara Bałuc z PTTK Nowy Sącz przypomniała nam przeszłość sądeckich Łemków. W swoim wystąpieniu odwoływała sie m.in. do teorii o pochodzeniu ludnosci łemkowskiej. Wspominała ważne wydarzenia historycznej dla tej grupy etnicznej. Możemy do nich zaliczyć m.in. konfederację barską, utowrzenie Republiki we Florynce i Akcję Wisła.

 

W drugiej części spotkaliśmy się z naszymi specjalnymi gośćmi. Julia Doszna, to znana pieśniarka łemkowska, która gości na wielu festiwalach w Polsce i na świecie, rozpowszechnia piękno kultury łemkowskiej. Na pytanie Łukasza Połomskiego, czy jest potrzeba przekazywania tej tradycji poprzez śpiew, poetka odpowiedziała twierdząco. "Zadziwiające jest jednak to, że wolą mnie słuchać Polacy, bardziej niż Łemkowie" - mówiła Julia Doszna. Piotr Droździk, fotorgaf i autor kilku wystaw i albumów o Łemkowszyźnie mówił o pięknie i uroku tej ziemi. Wspominał pracę przy aparacie, kiedy niejednokrotnie musiał fotografować w mrozie i chłodzie. "Każdy kto bywa na święta bożonarodzeniowe w cerkwii wie, że świątynie nie są odgrzewane. Jest jakieś minus 10, 15 stopni. Początkowo każde święta musiałem odchorować" - mówił fotograf. Swoimi refleksjami podzieliła się z nami także Hania Furman, maturzystka i absolwentka SPLOTU, która przyjechała do nas z Ropek. "Jestem dumna ze swojego pochodzenia i będę dalej o nim mówić. To są moje korzenie" - mówiła młoda dziewczyna, która wkrótce uda się na studia. "Kiedy przychodziłam do Nowego Sącza, w szkole, moi rówieśnicy nie wiedzieli kto to są Łemkowie. Nic nie wiedzieli o Łemkach" - mówiła Hania.

 

Nasze spotkanie uświetnił swoim występem zespół Zoriuszka, który zebrał wielkie brawa. Ich łemkowskie pieśni podbiły serca nawet samych Łemków a Pani Julia Doszna długo gratulowała młodym artystom.

 

4 września 2016 r., w kawiarni „Spóźniony Słowik” wystąpił dla nas zespół „A Gdzie to Dawniej Stroiło”. To było pierwszy, zorganizowany przez nas koncert – królowała piękna muzyka łemkowska. To był niezapomniany wieczór, a kapela porwała ludzi do tańca! Członkowie zespołu nie tylko grali utwory muzyczne, ale również opowiadali o ich treści,  znaczeniu muzyki w życiu Łemków.

 

22 listopada 2016 r. spotkaliśmy się w Sądeckiej Bibliotece Publicznej na ostatnim spotkaniu z cyklu „Łemkowskie Drogi”. Poświęciliśmy je sprawom ostatecznym, stąd tytuł „Łemkowskie Zaduszki”. Wydarzenie rozpoczęliśmy od spektaklu pt. „Niedomknięte drzwi” w reżyserii Justyny Stasik. W jego trakcie wystąpił także zespół Zoriuszka. Sztuka opowiadała o pustce, zapomnieniu, ale także o nadziei na pamięć. Po występie aktorów odbyło się wprowadzenie do tematu śmierci przez Łukasza Połomskiego, a następnie rozmowa z ks. Jarosławem Czuchtą, proboszczem parafii greckokatolickiej w Wysowej. Ksiądz opowiedział o religijnym aspekcie odchodzenia, ale również o wielu ludowych zwyczajach Łemków. Rozmawialiśmy także o zapomnianych i opuszczonych cmentarzach Łemkowszczyzny. Głos w sprawie zabrał wybitny etnograf Pan Antoni Kroh, który zaszczycił nas swoją obecnością.

 

Dziękujemy wszystkim za uczestnictwo w tych wydarzeniach. Dziękujemy za promocję mediom z Nowego Sącza i Gorlic. Nie ukrywamy, że chcemy aby tematyka łemkowska pozostała w naszych działaniach w kolejnych latach.

 

 

 

O Łemkowszczyźnie w maju opowiadali: Hania Furman, Julia Doszna i Piotr Droździk. O Łemkowszczyźnie w maju opowiadali: Hania Furman, Julia Doszna i Piotr Droździk.
Wykład o historii Łemków - Barbara Bałuc - maj 2016. Wykład o historii Łemków - Barbara Bałuc - maj 2016.
Występ zespołu Zoriuszka - maj 2016. Występ zespołu Zoriuszka - maj 2016.
Ks. Jan Pipka (pierwszy z prawej) - proboszcz parafii greckokatolickiej w Krynicy, oraz Dariusz i Kamila Popiela - jeden z pomysłodawców cyklu.  Ks. Jan Pipka (pierwszy z prawej) - proboszcz parafii greckokatolickiej w Krynicy, oraz Dariusz i Kamila Popiela - jeden z pomysłodawców cyklu.
Wykład Antoniego Kroha o Akcji Wisła - lipiec 2016. Wykład Antoniego Kroha o Akcji Wisła - lipiec 2016.
Akcja Listopadowe Światło Pamięci na Łemkowszczyźnie - 2 listopad 2016. Akcja Listopadowe Światło Pamięci na Łemkowszczyźnie - 2 listopad 2016.
Spektakl - Spektakl -
Spektakl - Spektakl -
Koncert zespołu Koncert zespołu