LEMKOS YESTERDAY AND TODAY – Лемківськи дороги – Lemko Roads

Nasze spotkanie podzililiśmy na kilka częsci. W pierwszej, Barbara Bałuc z PTTK Nowy Sącz przypomniała nam przeszłość sądeckich Łemków. W swoim wystąpieniu odwoływała sie m.in. do teorii o pochodzeniu ludnosci łemkowskiej. Wspominała ważne wydarzenia historycznej dla tej grupy etnicznej. Możemy do nich zaliczyć m.in. konfederację barską, utowrzenie Republiki we Florynce i Akcję Wisła.

W drugiej części spotkaliśmy się z naszymi specjalnymi gośćmi. Julia Doszna, to znana pieśniarka łemkowska, która gości na wielu festiwalach w Polsce i na świecie, rozpowszechnia piękno kultury łemkowskiej. Na pytanie Łukasza Połomskiego, czy jest potrzeba przekazywania tej tradycji poprzez śpiew, poetka odpowiedziała twierdząco. "Zadziwiające jest jednak to, że wolą mnie słuchać Polacy, bardziej niż Łemkowie" - mówiła Julia Doszna. Piotr Droździk, fotorgaf i autor kilku wystaw i albumów o Łemkowszyźnie mówił o pięknie i uroku tej ziemi. Wspominał pracę przy aparacie, kiedy niejednokrotnie musiał fotografować w mrozie i chłodzie. "Każdy kto bywa na święta bożonarodzeniowe w cerkwii wie, że świątynie nie są odgrzewane. Jest jakieś minus 10, 15 stopni. Początkowo każde święta musiałem odchorować" - mówił fotograf. Swoimi refleksjami podzieliła się z nami także Hania Furman, maturzystka i absolwentka SPLOTU, która przyjechała do nas z Ropek. "Jestem dumna ze swojego pochodzenia i będę dalej o nim mówić. To są moje korzenie" - mówiła młoda dziewczyna, która wkrótce uda się na studia. "Kiedy przychodziłam do Nowego Sącza, w szkole, moi rówieśnicy nie wiedzieli kto to są Łemkowie. Nic nie wiedzieli o Łemkach" - mówiła Hania.

Nasze spotkanie uświetnił swoim występem zespół Zoriuszka, który zebrał wielkie brawa. Ich łemkowskie pieśni podbiły serca nawet samych Łemków a Pani Julia Doszna długo gratulowała młodym artystom.

Dziękujemy za współpracę Parafii Ewangelicko-Augsburskiej, któa użyczyła nam swojej świątyni. Współorganizatorem wydarzenia była Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Nowym Sączu. Projekt jest dotowany z środków finansowych Województwa Małopolskiego.

ŁP. Fot. D. Chwastek 

Wykład o historii Łemków - prelegent Barbara Bałuc. Fot. D. Chwastek. Wykład o historii Łemków - prelegent Barbara Bałuc. Fot. D. Chwastek.
Ks. Jan Pipka (pierwszy z lewej), proboszcz parafii grekokatolickiej w Krynicy i Nowym Sączu. Ks. Jan Pipka (pierwszy z lewej), proboszcz parafii grekokatolickiej w Krynicy i Nowym Sączu.
Od lewej: Hania Furman, Julia Doszna i Piotr Droździk. Od lewej: Hania Furman, Julia Doszna i Piotr Droździk.
Zoriuszka. Zoriuszka.
Nasi muzyczni goście - Zoriuszka. Nasi muzyczni goście - Zoriuszka.
Na spotkanie przybyła ponad setka słuchaczy-dziękujemy! Na spotkanie przybyła ponad setka słuchaczy-dziękujemy!
Piotr Droździk. Piotr Droździk.
Dariusz Popiela, jeden z pomysłodawców cyklu. Dariusz Popiela, jeden z pomysłodawców cyklu.