Autumn Yeshiva, part II

14 i 16 listopada odbyła się druga część programu edukacyjno-kulturalnego Jesienna Jesziwa. Razem z Centrum Kultury i Sztuki im. Ady Sari w Starym Sączu zorganizowaliśmy szereg wydarzeń poświęconych historii i kulturze żydowskiej.
W piątek 14 listopada w starosądeckim Sokole młodzież szkolna wysłuchała wykładów wybitnych specjalistów. Tematem przewodnim tej edukacyjnej części Jesiennej Jesziwy była mądrość i wiedza. Dr Adam Kopciowski z Uniwersytetu Marii Skłodowskiej Curie wygłosił referat o jesziwach w przedwojennej Polsce. Dr hab. Leszek Hońdo z Uniwersytetu Jagiellońskiego opowiedział o znaczeniu mądrości i wiedzy dla działalności cadyka sądeckiego Chaima Halberstama. Ostatni wykład dr Anny Jakimyszyn dotyczył dybuków i demonów w żydowskiej kulturze i religii. Był on wprowadzeniem do wieczornego pokazu filmowego. Na srebrnym ekranie starosądeckiego kina można było obejrzeć film „Dybuk” z 1937 roku. Pokaz poprzedziła krótka prelekcja dr Marii Moledny i Łukasza Połomskiego z Fundacji Nomina Rosae.
Jesienną Jesziwę zwieńczył wspaniały koncert zespołu Sefardix (Jorgos Skolias oraz Marcin i Bartłomiej Oleś). W niedzielny wieczór wysłuchaliśmy muzyki Żydów sefardyjskich.