Autumn Yeshiva, part I – Kroke

14 września 2014 rozpoczęła się pierwsza edycja programu Jesienna Jesziwa, organizowanego wspólnie przez Centrum Kultury i Sztuki im. Ady Sari w Starym Sączu, Fundację Nomina Rosae i Sądecki Sztetl.

W ramach programu odbyły się warsztaty tańców żydowskich prowadzone przez Dorotę Herok (w Pałacu Młodzieży w Nowym Sączu), a także koncert legendarnego krakowskiego zespołu Kroke (w sali widowiskowej Centrum Kultury i Sztuki im. Ady Sari w Starym Sączu).

1520721_730739603669167_1033957508430528739_n

Dorota Herok - Od dziesięciu lat zajmuje się tańcem żydowskim prowadząc warsztaty w wielu miejscach w Polsce i za granicą. Swą wiedzę na temat tańca czerpie z m.inn. z uczestnictwa w corocznych warsztatach w Izraelu gdzie uczy się od izraelskich tancerzy i choreografów. Od 7 lat prowadzi zespół tańca żydowskiego i izraelskiego "Klezmer" przy Cieszyńskim Ośrodku Kultury.

KROKE - Nazwa zespołu w języku jidisz oznacza Kraków. Zespół, początkowo kojarzony jedynie z muzyką klezmerską, w swojej obecnej twórczości sięga po inspiracje do muzyki etnicznej i autorskie improwizacje. W ten sposób tworzy własny, unoszący się ponad granicami, formami i czasem styl, który został nie tylko zauważony przez publiczność, lecz także doceniony przez artystów całego świata. Zachwycony koncertem KROKE Steven Spielberg zaprosił zespół do Jerozolimy na występ podczas uroczystości Survivors Reunion. Dzięki Peterowi Gabrielowi grupa trafiła do Wielkiej Brytanii na Festiwal WOMAD. Utwór The Secrets of The Life Tree w wykonaniu KROKE znalazł się na ścieżce dźwiękowej filmu Davida Lyncha Inland Empire. Z kolei spotkanie KROKE z Nigelem Kennedym zwieńczyło wspólne dzieło – płyta East Meets East.

W ostatnich latach zespół współpracował także z Anną Marią Jopek, Edytą Geppert, Mają Sikorowską, Krzyszofem Herdzinem, norweskim zespołem Tindra, hiszpańskim skrzypkiem Diego Galazem, mongolską wokalistką Urną Chahar Tugchi oraz orkiestrą Sinfonietta Cracovia. Kroke to obecnie uznana marka ceniona na całym świecie. Koncertuje na najbardziej prestiżowych scenach i festiwalach muzycznych na całym świecie.

Zapraszamy do oglądania galerii zdjęć