HOLOKAUST OCZAMI KOBIET - III Sądecki Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu

HOLOKAUST OCZAMI KOBIET - III Sądecki Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu

27 stycznia oddaliśmy wspólnie hołd Ofiarom Holokaustu i obozu KL Auschiwtz - Birkenau. Kolejny raz nowosądeczanie pamiętali.

Tradycyjnie, w ciągu dnia można było zaświecić światło pamięci pod nowosądecką synagogą. Znajduje się tam tablica poświęcona sądeczanom wyznania mojżeszowego, którzy zginęli w latach 1939 -1945. Odwiedziliśmy także cmentarz komunalny przy ul. Rejtana, gdzie zapaliliśmy znicze na symbolicznym grobie sądeczan - ofiar KL Auschwitz.

Wieczorem spotkaliśmy się w Domu Historii aby porozmawiać o losach żydowskich kobiet w czasie II wojny światowej. W dyskusji udział wzięli: dr Martyna Grądzka - Rejak (IPN w Krakowie) oraz Artur Franczak (Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka). Nasz Gość z Krakowa podzielił się tajnikami pracy nad źródłami dotycznącymi kobiet holokaustu. Rozmawialiśmy o więzach rodzinnych, trudnościach życia w getcie i obozach. Dyrektor Biblioteki zwrócił uwagę, że Nowy Sącz nie dysponuje aż tak bogatą bazą źródłową dla losów Żydówek w czasie II wojny światowej. Zaznaczył jednak, że nadal nie są przebadane wszytskie archiwa, szczególnie znajdujące się poza granicami kraju. Po rozmowie, do dyskusji włączyli się uczestnicy spotkania. Szereg pytań i dociekliwość słuchaczy świadczy o zainteresowaniu poruszonymi kwestiami.

Bardzo miło było nam gościć na spotkaniu byłego więźnia KL Auschiwtz Kapitana Stefana Kuliga. Jego obecność była dla nas zaszczytem. Z przyjemnością gościliśmy również Kuratora, Pana Grzegorza Barana.

Organizatorami wydarzeń był Sądecki sztetl, Fundacja Nomina Rosae i Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Nowym Sączu.