EDUKACJA W SĄDECKIM SZTETLU - 2018 r.

Chcemy budować żywy pomnik historii. Jego fundamentem są młodzi ludzie, szczególnie sądeczanie. W 2018 r. – wyjątkowym roku 100. rocznicy niepodległości – uczciliśmy także poległych w latach 1914 – 1918.

100. lecie niepodległości zaznaczyliśmy w tym roku podczas naszych spacerów historycznych. Jeden z nich odbywał się po Dzielnicy Kolejowej. Warto zaznaczyć, że aktywnie braliśmy udział w „Labiryncie Historii” organizowanym przez Fundację Nomina Rosae. Wykład wygłosił m.in. Łukasz Połomski, współtworzyliśmy także spotkanie z potomkami najważniejszych sądeczan w 1918 r.

Nie zapomnieliśmy oczywiście o edukacji na rzecz Holokaustu oraz wielokulturowej historii naszej małej ojczyzny. Byliśmy zaproszeni na liczne lekcje, wykłady i pogadanki edukacyjne, które ciężko zliczyć. Spotykaliśmy się z przedszkolakami (SP nr 21), uczniami (m.in. SP 20, SPLOT, Szkoła z Przysietnicy, SP w Starym Sączu i inne) i studentami (UP w Krakowie, WSB w Nowym Sączu i PWSZ). Dziękujemy za skorzystanie z naszej działalności edukacyjnej. Dotarła ona znowu do wielu młodych ludzi w naszym regionie!

Ponadto w mijającym roku przeprowadziliśmy spacery śladami sądeckich Żydów dla szkół. Kilkuset uczniów i studentów przemierzyło ścieżki cmentarza żydowskiego i dawnego getta. To dla nas wielka satysfakcja, taka żywa lekcja historii zapewne zapada w pamięć dzieciaków na długie lata! Podobnie grupa młodzieży z Krościenka nad Dunajcem, która w ramach projektu Ludzie, nie Liczby wyjechała do Bełżca. Dzięki Dariuszowi Popieli uczniowie mogli zobaczyć miejsce kaźni sąsiadów swoich dziadków. Wyjazd towarzyszył otwarciu Pomnika w Krościenku nad Dunajcem. Tam również w ramach projektu Ludzie, nie Liczby powstały dzięki Darkowi tablice edukacyjne. Dziękujemy wszystkim, którzy się do tego przyczynili.

To właśnie młodzież tworzyła nasz wolontariat, który działał jako Klub Sądeckiego Sztetlu. Dziękujemy naszym wolontariuszom za wsparcie i nieustanną obecność w naszej działalności, szczególnie w okresie rocznic likwidacji gett, kiedy byliśmy zaangażowani w wiele rocznicowych wydarzeń w regionie.

2018 rok rozpoczęliśmy Międzynarodowym Dniem Pamięci Ofiar Holokaustu. Tradycyjnie współtworzyliśmy wydarzenie razem z MCK SOKÓŁ - szerzej piszemy w zakładce dotyczącej pamięci. Dziękujemy nauczycielom i uczniom biorącym udział w konferencjach. Ważnym wydarzeń w naszej działalności była także jesienna konferencja „Liderów Dialogu”, osób zaangażowanych w edukację i dbanie o pamięć żydowską w Polsce. Mogliśmy naszych gości oprowadzić śladami sądeckich i bobowskich Żydów. Przyjęcie takich gości w naszym mieście to olbrzymi zaszczyt!

Jesienią ruszył także program Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej „Ciemności kryją ziemię”. Mamy przyjemność aktywnie współpracować w ramach tego projektu na rzecz edukacji o Holokauście. W Nowym Sączu, Tarnowie, Chrzanowie, Krakowie, Nowym Targu odbyły się konferencje z udziałem najwybitniejszych specjalistów zajmujących się Zagładą Żydów. Towarzyszyły im warsztaty dla nauczycieli. Kolejną częścią projektu była wizyta studyjna w Muzeum Ulmów w Markowej, w Muzeum Miejscu Pamięci w Bełżcu i w Muzeum Żydów Polskich POLIN w Warszawie. Kolejna odsłona projektu, już z udziałem uczniów, w kolejnym roku. Przy tej okazji należą się podziękowania Urzędowi Marszałkowskiemu w Krakowie za wsparcie tej inicjatywy. Dziękujemy też partnerom projektu, m.in. Instytutowi Pamięci Narodowej.

Powyższe wydarzenia nie byłby możliwe gdyby nie Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Nowym Sączu. Nie byłyby możliwe gdyby nie nasi wspaniali partnerzy: MCK SOKÓŁ i Parafia Ewangelicko-Augsburska w Nowym Sączu. Dziękujemy!

Artur Franczak

 

Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu w Nowym Sączu - konferencja dla młodzieży, 26 stycznia 2018 r. w MCK SOKÓŁ. Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu w Nowym Sączu - konferencja dla młodzieży, 26 stycznia 2018 r. w MCK SOKÓŁ.
Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu w Nowym Sączu - Wykład Edyty Danielskiej o twórczości Racheli Auerbach -  konferencja dla młodzieży, 26 stycznia 2018 r. w MCK SOKÓŁ. Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu w Nowym Sączu - Wykład Edyty Danielskiej o twórczości Racheli Auerbach - konferencja dla młodzieży, 26 stycznia 2018 r. w MCK SOKÓŁ.
Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu w Nowym Sączu - wstęp Karola Szafrańca do filmu poświęconego Zagładzie - konferencja dla młodzieży, 26 stycznia 2018 r. w MCK SOKÓŁ. Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu w Nowym Sączu - wstęp Karola Szafrańca do filmu poświęconego Zagładzie - konferencja dla młodzieży, 26 stycznia 2018 r. w MCK SOKÓŁ.
Spotkanie Liderów Dialogu w Nowym Sączu - wrzesień 2018 r. Spotkanie Liderów Dialogu w Nowym Sączu - wrzesień 2018 r.
Jeden z kilkudziesięciu spacerów edukacyjnych po Nowym Sączu - wrzesień 2018 r.  Jeden z kilkudziesięciu spacerów edukacyjnych po Nowym Sączu - wrzesień 2018 r.
Pierwsza konferencja programu "Ciemności kryją ziemię" w Pedagogicznej Bibliotece Wojewódzkiej - wrzesień 2018 r. Pierwsza konferencja programu "Ciemności kryją ziemię" w Pedagogicznej Bibliotece Wojewódzkiej - wrzesień 2018 r.
Spotkanie młodzieży z Zakliczyna z Anną Grygiel Huryn (ocaloną z Zagłady) oraz Kazimierą i Józefem Jaroszami (Sprawiedliwy wśród Narodów Świata) - grudzień 2018 r. Spotkanie młodzieży z Zakliczyna z Anną Grygiel Huryn (ocaloną z Zagłady) oraz Kazimierą i Józefem Jaroszami (Sprawiedliwy wśród Narodów Świata) - grudzień 2018 r.