DAY OF THE RIGHTEOUS – awarding the title of the Honorary Ambassador of the Shtetl of Tsanz gala

DZIEŃ SPRAWIEDLIWYCH - Gala wręczenia tytułu Honorowego Ambasadora Sądeckiego Sztetlu

Anna Grygiel - Huryn - urodziła się w czasie wojny, jako niemowlę przebywała w getcie zakliczyńskim. W czasie Zagłady straciła wielu członków rodziny, w tym Tatę Romana Kempińskiego. Razem z Mamą Reginą tutłały się po okolicznych lasach. W 1942 roku trafili do Państwa Jaroszów. Dzięki nim cała rodzina przeżyła wojnę. Pani Ania jest z nami od początku Sądeckiego Sztetlu. Wspiera nasze działania. Spotyka się z młodzieżą śwaidcząc o wojennej historii swojej rodziny. Aktywnie działa w JCC Kraków.

Józef Jarosz - Sprawiedliwy Wśród Nardów Świata. Bohater. W czasie wojny, dzięki Jemu i jego rodzicom uratowano 14. Żydów, w tym rodzinę Pani Ani. Jest dla nas prawdziwym autorytetem, człowiekiem ciepłym, serdecznym, po prostu dobrym. Spotyka się z młodzieżą, odwiedza szkoły gdzie opowiada o wojennych przeżyciach związanych z ukrywniem Żydów.

Kazimera Jarosz - żona Pana Józefa. Razem z mężem spotykają się z młodymi ludzmi opowiadając swoją rodzinną historię. Powtarzają, że Jaroszowie nie wyobrażali sobie odmówić pomocy bliźniemu. Człowiek to człowiek, bez względu w co wierzy i jakie ma poglądy.

Gala 6 marca odbyła się w Europejskim Dniu Sprawiedliwych. Naszym gospodarzem był Hotel Beskid, za co jesteśmy bardzo wdzięczni. Galę poprowadził Dariusz Popiela zaś laudację na cześć wyróżnionych wygłosił Łukasz Połomski.

Nasi Ambasadorzy dostali pamiątkowe statuetki. Symbolizują one płomień, znak pamięci ale także łzę. Wewnątrz znajduje się kula - symbol świata, który próbują ocalić.

Fot. R. Bobrowski.