INTERNATIONAL HOLOCAUST REMEBRANCE DAY

III Sądecki Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu

27 stycznia zapraszamy na obchody Międzynawowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu. Po raz trzeci zapraszamy Sądeczan do wspólnej pamięci.

27 stycznia to dzień 71. Rocznicy wyzwolenia obozu Auschwitz Birkenau. Zachęcamy aby tego dnia zapalić znicze na cmentarzu komunalnym. Znajduje się tam grób upamiętniający Sądeczan, którzy zginęli w tym miejscu. Tradycyjnie zachęcamy do zapalenia zniczy pod tablicą przy nowosądeckiej synagodze. Poświęcona jest 25 000 nowosądeckich Żydów, którzy zginęli z rąk Niemców w latach 1939 – 1945.

O g. 17.00 zapraszamy do Domu Historii na dyskusję poświęconą losowi kobiet w czasie holokaustu. Specjalnym gościem będzie dr Martyna Grądzka – Rejak z Instytutu Pamięci Narodowej w Krakowie. Nasz gość jest absolwentem historii i judaistyki. Swój doktorat poświęciła kobietom żydowskim w okupowanym Krakowie. W dyskusji weźmie udział także dyrektor Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Nowym Sączu Artur Franczak. Dyrektor zajmuje się badaniem dziejów nowosądeckich Żydów w czasie wojny. Spotkanie poprowadzi Łukasz Połomski.

Szczegóły wydarzenia znajdziecie Państwo na facebooku: https://www.facebook.com/events/1010798512300226/

Organizatorami wydarzenia jest Fundacja Nomina Rosae, Sądecki sztetl i Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka. Zapraszamy!