DZIĘKUJEMY ZA PAMIĘĆ! - 75. rocznica Zagłady na Sądecczyźnie, Ziemi Gorlickiej i Limanowskiej

Sierpień to bardzo pracowity miesiąc, uwieńczenie całorocznej pracy. Setki telefonów, mejli, miesiące przygotowań po to, abyśmy pamiętali. Ale warto było! Wszystkie wydarzenia nie byłby możliwe, gdyby nie Wasza, ludzka dobroć i życzliwość. Ogromnie Wam dziękuję!

Na ziemi sądeckiej i gorlickiej odbyły się uroczystości podczas których upamiętniliśmy społeczność żydowską. W tych dniach, w 1942 r., mieszkańcy naszego regionu zostali brutalnie zamordowani w gettach, lasach i Obozie Zagłady w Bełżcu.
Przede wszystkim wyrazy uznania należą się naszym specjalnym gościom: Irze Goetzowi, Leonowi Engelhardtowi i potomkom rodziny Lehrerów. Za wyjątkowe wsparcie dziękuje rodzinie Mońka Goldfingera ze Stanów Zjednoczonych.

Wydarzenia sierpniowe to także praca wielu naszych wolontariuszy – Weronik, Karoliny, Sylwiusza, Agnieszki, którzy szczególnie zaangażowali się w przygotowanie wydarzeń w Nowym Sączu. Dziękuje Radzie Sądekiego Sztetlu: Marii Molendzie, Arturowi Franczakowi, Dariuszowi Popieli, Przemkowi Jaskierskiemu i Maciejowi Walaskowi.

W tym roku dostrzegam pracę lokalnych liderów pamięci, którzy aktywnie włączyli się w organizację wydarzeń. Po raz kolejny chylę czoła przed pracą Kamila Kmaka z Grybowa, Mateusza Potońca ze Starego Sącza, Damiana Nowaka z Biecza, Teodora Włoska z Gorlic. Jestem pod ogromnym wrażeniem pracy Urszuli Antosz – Rekuckiej w Mszanie Dolnej i Krzysztofa Przybyłowicza w Bieczu.

Szereg podziękowań kierujemy pod adresem władz samorządowych. Dziękuje za przygotowanie miejsc do uroczystości Panu Burmistrzowi Starego Sącza Jackowi Lelkowi, za obecność w czasie uroczystości. Odsłonięcie tablicy pamiątkowej było ważnym wydarzeniem! Wielką życzliwość w tym względzie okazał nam Wójt Gminy Grybów Pan Piotr Krok, również obecny w czasie uroczystości w Białej Niżnej. Dziękuje za udział w naszych uroczystościach Panu Pawłowi Fydzie (Burmistrzowi Grybowa), Wacławowi Ligęzie (Burmistrzowi Bobowej), Władysławowi Biedzie (Burmistrzowi Limanowej), Rafałowi Kukli (Burmistrzowi Gorlic), Karolowi Górskiemu (Staroście Gorlickiemu), Bożenie Jawor (Przewodniczącej Rady Miasta Nowego Sącza) i wszystkim samorządowcom. Dziękuje za złożone kwiaty i zapalone znicze.

Dziękuje przedstawicielom duchowieństwa katolickiego z Limanowej, ks. Jarosławowi Studzińskiemu SJ, Bartoszowi Mizińskiemu i ks. dr. Marianowi Chełmeckiemu. Dziękuje za odmówione modlitwy w Nowym Sączu – podziękowania dla ks. Darka Chwastka i pastora Jacka Orłowskiego. To wspaniałe, że tyle wyznań mogło się z nami modlić. Dziękujemy wszystkim duchownym, niestety nielicznym, którzy odpowiedzieli na nasze zaproszenie. To było dla nas bardzo ważne!

Niestety przedstawiciele Gminy Żydowskiej w Krakowie nie wzięli udziału we wszystkich uroczystościach, ale dziękuje za obecność rabinowi Usziemu Pilchickowi w Limanowej i Starym Sączu. W tych dniach wielkie słowa uznania należą się Pani Basi Maleczek, opiekunce cmentarza, która z otwartymi ramionami przyjmowała naszych gości z zagranicy. Jej życzliwość jest żywą reklamą Nowego Sącza w całym świecie.

Dziękuje instytucjom, jakie nam pomogły. Słowa uznania kieruje pod adresem Pana Andrzeja Długosza i Towarzystwa Miłośników Starego Sącza. Dziękuje za wykłady w tym miejscu Gabrieli Jastrzębskiej i Arturowi Franczakowi. Podziękowania należą się także dla Muzeum Ziemi Limanowskiej, gdzie odbyła się konferencja. Jestem niezmiernie wdzięczny za obecność na niej Ewie Koper, Stanisławowi Rząsie, Arturowi Franczakowi i Pani Dyrektor Magdalenie Urbaniec. Dziękuje za przyjęcie nas w ratuszu Mszany Dolnej, a podziękowania składam na ręce Pana Burmistrza Józefa Kowalczyka.

Dziękuje mediom za obecność i promocję. Dziękuje Gazecie Krakowskiej, Dobremu Tygodnikowi Sądeckiemu, Polskie Radio, Radio Kraków, RDN, Starosądeckie info, Twój Sącz, Limanowa.in, Grybów24, Polskiej Agencji Prasowej. Wszystkim za wszystko dziękuje. Za obecność, za każdy zapalony znicz, chwilę zadumy, a może nawet uronioną łzę. W tym roku szczególnie chyle czoło przed rodzicami, którzy zabierając swoje pociechy na nasze wydarzenia przekazują kolejnym pokoleniom tragiczne świadectwo II wojny światowej. Dziękuje Wam za to, że pamiętając o tamtych wydarzeniach, ocalacie je od zapomnienia!


Łukasz Połomski