DIALOG MIĘDZYRELIGIJNY W SĄDECKIM SZTETLU - podsumowanie 2015 roku

Dialog międzyreligijny w Sądeckim sztetlu – podsumowanie 2015 roku


Jednym z naszych założeń jest przybliżanie mieszkańcom Sądecczyzny innych religii, które współtworzyły i nadal tworzą nasze miasto i region. Miniony rok był wyjątkowo bogaty w wydarzenia.


Bez wątpienia historycznym momentem był I Dzień Judaizmu w Kościele Katolickim. 14 stycznia w kościele Ducha Świętego u oo. Jezuitów została odprawiona Msza Św. w intencji pogłębienia dialogu międzyreligijnego – między Żydami a Chrześcijanami. Proboszcz parafii, ks. Józef Polak powiedział w czasie kazania ważne słowa: „Dialog międzyreligijny nie zaczyna się od wielkich czynów i przyjmowania wielkich postaw. - Nawet nie zaczyna się od modlitwy, lecz od zwykłych międzyludzkich kontaktów. Nie trzeba się ich bać, nie trzeba się lękać wspólnej pracy, na przykład charytatywnej, nie trzeba się bać wspólnej modlitwy. Zmieniajmy nasz sposób myślenia, nie odcinajmy się od korzenia, jakim jest dziedzictwo judaizmu”. Po Eucharystii działalność Sądeckiego sztetlu wiernym przybliżył Łukasz Połomski.
23 stycznia w naszym mieście miała miejsce modlitwa ekumeniczna wszystkich wyznań chrześcijańskich. Mieliśmy przyjemność uczestniczyć w tej wyjątkowej uroczystości w kościele oo. Jezuitów.
23 sierpnia duchowni modlili się z nami w czasie uroczystości rocznicy likwidacji getta nowosądeckiego. Był z nami ks. Dariusz Chwastek (parafia Ewangelicko – Augsburska), pastor Jacek Orłowski (kościół Zielonoświątkowy) i ks. Radosław Robak SJ. To było niezwykłe spotkanie, bowiem pierwszy raz w dziejach naszego miasta duchowni chrześcijańscy modlili się z rabinem sądeckim Joelem Halberstamem i rabinem krakowskim Eliezerem Gurary.
24 listopada modliliśmy się o pokój, szczególnie za ofiary zamachów terrorystycznych na całym świecie. Po zamachach w Paryżu razem z Duszpasterstwem Akademickim Strych zorganizowaliśmy ekumeniczne spotkanie przy Dębie Wolności na sądeckich plantach. Modlili się z nami: ks. Dariusz Chwastek, pastor Jacek Orłowski i ks. Jarosław Studziński SJ.
W mijającym roku spotykaliśmy się z duchownymi w czasie wydarzeń z cyklu „Tętno życia”. W naszej majowej dyskusji o dzieciństwie w biblii opowiadali: pastor Orłowski, ks. Chwastek i ks. Andrzej Mulka (dyrektor wydawnictwa „Promyczek Dobra”). W czasie dyskusji można było dowiedzieć się o różnicach w podejściu religii chrześcijańskich m.in. do chrztu i bierzmowania, konfirmacji. W grudniu rozmawialiśmy o życiu wiecznym i śmierci. Swoimi refleksjami podzielili się ks. Chwastek i pastor Orłowski.
Wyrazem dialogu międzyreligijnego i ekumenizmu była akcja „Sztetlowy mikołajek”. Pierwszy raz zorganizowaliśmy zbiórkę przedświąteczną a zebrane dary wysłaliśmy do ubogich rodzin na Łemkowszczyznę. Dzieci otrzymały prezenty w Gładyszowie, we wspomnienie św. Mikołaja (19 grudnia) w kościołach wschodnich. Dziękujemy za odzew i za pomoc.
Nadal będziemy podążać obraną drogą - przyszły rok będzie poświęcony wydarzeniom związanym z kulturą łemkowską. Jednym z naszych założeń jest pokazywanie kultury i religii innych mniejszości narodowych tworzących nasz region. Bez nich Sądecczyzna nigdy nie byłaby takim samym regionem.

Modlitwa za Ofiary Holokausty - rocznica likwidacji getta w Nowym Sączu. Fot. D. Popiela. Modlitwa za Ofiary Holokausty - rocznica likwidacji getta w Nowym Sączu. Fot. D. Popiela.
Modlitwa o pokój na sądeckich plantach - ks. Jarosław Studziński SJ. Fot. Ł. Połomski. Modlitwa o pokój na sądeckich plantach - ks. Jarosław Studziński SJ. Fot. Ł. Połomski.
Dzień judaizmu w kościele katolickim. Fot. A. Franczak. Dzień judaizmu w kościele katolickim. Fot. A. Franczak.